![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5886766
*
nr 588 6766
Spegel
Rokoko, (senare glas), höjd: 124
Utrop:
6.000 kr
Såld:
6.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 juni 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/6 14:58:39
1
5.100 kr
15/6 15:27:19
2
5.600 kr
15/6 15:31:07
3
Vinnande bud
15/6 15:43:43
4
6.800 kr
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 588 6766
Spegel
Rokoko, (senare glas), höjd: 124
Utrop: | 6.000 kr |
---|---|
Såld: | 6.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 juni 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/6 14:58:39 | 1 | 5.100 kr |
15/6 15:27:19 | 2 | 5.600 kr |
15/6 15:31:07 | 3 | Vinnande bud |
15/6 15:43:43 | 4 | 6.800 kr |
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:53